Типи кісточкових та вимоги ринку

Персики, нектарини, абрикоси, черешні та вишні відносяться до роду Prunus.

Принципи внесення добрив та підживлення цих культур з метою отримання високоякісної продукції є дуже подібними.   Але у відповідних випадках, приклади наслідків внесення різних поживних речовин для різних видів детально описані у основному розділі про живлення. 

Вишні та черешні

Cherries

Вишні та черешні в значній мірі відрізняються від інших кісточкових культур, а саме: слив, абрикосів та персиків.

Prunus avium - це назва черешні, P. cerasus - вишні. В той час як черешні представлені лише видами P. avium, вишні можуть включати гібриди P. avium, P. cerasus і P. fruticosa.   Черешні включають сорти, що дають великі темні, майже чорні щільні плоди для ринків свіжої продукції, а також мараскін з білою або рожевою м'якоттю, що використовуються для консервування і переробки.       

Плоди мають 1,2-3 см у діаметрі і округлу чи серцевидну форму з довгою плодоніжкою.  Колір шкірки варіюється від багряно-чорного до темно-червоного. Також вона може бути жовтою чи білою.   

Вишні бувають наступних типів: Монморенсі та морель (вишня звичайна).   Їх зовнішній вигляд відрізняється від черешень більшою округлістю.  Вишні мають менший вміст цукру і містять більше органічних кислот. Вони використовуються виключно для подальшої обробки.  Загалом вони мають яскраво-червоне забарвлення. Розмір вишень не відрізняється від черешень.  

Для плодоношення черешень потрібні запилювачі, в той час як вишні самозапилюються.   Проблема поганого зав'язування плоду частіше зустрічається у вишні, ніж у інших кісточкових культур.

Вимоги ринку - вишні та черешні  

Черешні для споживання у свіжому вигляді збирають вручну, коли вони стиглі та щільні.  Пізній збір підвищує ризик пошкодження плодів.   Вміст TSS у стиглих черешень повинен бути в межах 23%.

Дедалі частіше фермери визначають час збору врожаю, коли для відривання плоду від плодоніжки потрібно докладати певних зусиль.   Мараскін або черешні, що призначені для приготування цукатів, збирають до повного розвитку забарвлення і стиглості. Знову ж таки, певне зусилля при відриванні плодоніжки є основним показником для початку збору врожаю.   

Вишні (особливо ті, що призначені для обробки) можна збирати пізніше. В деяких країнах для їх збору використовується механізована праця.

Сливи

Plums

Сливи - це найбільш різноманітний тип кісточкової культури, який адаптований до вирощування за дуже різних кліматичних умов. Вони належать до підроду Prunophora, що включає в себе більше 40 різних видів слив.     Найбільш поширеними є європейські сливи P. domestica або японські P. salicina.

Європейські сливи більш високі, прямі, пізніше квітнуть та достигають.  Плоди мають овальну форму, невеликий розмір і різне забарвлення шкірки в залежності від сорту: зелену (слива-угорка), жовту, синю та червону (тип Вікторія).   У вирощуванні чорносливу вирощують в основному сорти Вікторія з синьо-червоним забарвленням.

Японські сливи мають більший розмір і округлу форму (серцевидну з загостреною чашечкою). Вони відрізняються від європейських слив більшою щільністю.   Їх м'якоть щільніше прилягає до кісточки.   Японські сливи - це найбільш експортований тип свіжих слив, забарвлення шкірки та м'якоті яких може бути дуже різним.  

P. insititia - це тип слив з меншими за розмірами плодами і карликовими підщепами. Цей тип включає тернослив та вид Св. Джуліан, які в основному вирощують для виготовлення варення, желе та консервів.     P. cerasifera - це миробалан або алича.

Вимоги ринку - сливи та чорносливні сорти 

Свіжі сливи 
Сливи для споживання у свіжому вигляді збирають, коли їхнє забарвлення та щільність є оптимальними. Проте все частіше звертають увагу на вміст TSS і відношення TSS до кислотності. Для експорту, вміст цукру повинен бути у діапазоні 14-17%, а щільність 10-20 фунтів. 

Чорносливні сорти 
Чорносливні сорти найбільше вирощують в умовах сухого та теплого клімату. Ця культура особливо чутлива до розтріскування, навіть за посушливих умов, і рідко вирощується у місцевостях, де на момент збору врожаю можуть іти дощі.   Європейські сливи, що вирощуються для виготовлення чорносливу, збирають пізніше, ніж сливи, призначені для споживання у свіжому вигляді, коли плід починає зменшуватися у розмірах. Їх часто сушать перед додатковою обробкою.  Забарвлення м'якоті повинно змінитися з зелено-жовтого на бурштиновий, а вміст TSS повинен бути 25-35%. Бажана щільність - 1-2 фунтів на кв. дюйм.

Персики та нектарини

Peaches

У світі існує тисячі сортів персиків, більшість з яких відносяться до P. persica. 

Персики з відокремлюваною кісточкою вирощують частіше, ніж персики з кісточкою, що не відокремлюється.  У них ніжна та соковита м'якоть, яка легко розчавлюється і відокремлюється від кісточки.    Вони достигають дещо пізніше, ніж персики з кісточкою, що не відокремлюється, і в основному продаються у свіжому вигляді.

Персики з кісточкою, що не відокремлюється, мають більш щільну м'якоть, тому вони більш придатні для консервування. Персики з кісточкою, що не відокремлюється, також краще зберігають свою форму, мають яскравіше забарвлення і більш прозорий сік. Нектарини P. persica. var. nectarina мають менш «ворсисту», гладеньку шкірку і продаються виключно у свіжому вигляді. 

Персики з білою м'якоттю поширені у Китаї та Японії, але зараз їх все частіше вирощують і в інших країнах світу разом з нектаринами. Сорти з жовтою м'якоттю частіше вирощують у США та Європі. 

Вимоги ринку - Персики та нектарини 

Найкращим показником стиглості є основне забарвлення. По мірі достигання персиків, колір змінюється з зеленого на солом'яно-жовтий. Плоди, що мають достатньо жовте забарвлення та достатню щільність для транспортування (приблизно 10 фунтів на кв. дюйм, що вимірюється пенетрометром), готові до збору. Загальний вміст сухих розчинних речовин (TSS) повинен приблизно дорівнювати 12 градусам по аерометру Брікса. Форма плодів також є показником стиглості плодів.  Округлість плоди вздовж улоговинки та біля чашечки готові до збору. Червоне забарвлення варіюється в залежності від сорту і ступеня сонячного опромінення, тому його не можна вважати хорошим показником стиглості.

Свіжі персики повинні бути чисті, цілі та без ознак хвороб. Шкірка повинна бути неушкодженою і мати гарний вигляд. У США запроваджено чотири стандарти щодо свіжих персиків. Персики для консервування, заморожування чи перетирання також повинні бути без дефектів. Розмір також може бути фактором, оскільки з малих персиків важко знімати шкірку перед консервуванням. У США встановлено три класи персиків з відокремлюваною кісточкою для подальшої обробки.

Стандарти якості для свіжих персиків

U.S. Fancy

Персики одного сорту, які є стиглими, але не м'якими чи перестиглими, добре сформовані, не мають ознак гниття, бактеріального ураження, порізів, що не заросли, тріщин, що утворилися в процесі росту, пошкоджень від граду, ознак парші, лусочок, ямок, черв'яків та утворених ними дірок, потертості листя, не мають пошкоджень від ударів, а також не містять бруду чи іншого стороннього матеріалу, не мають ознак хвороб, ураження комахами чи пошкодження механічними чи іншими засобами.   На додаток до зазначених вище вимог, не менше 1/3 поверхні кожного персику повинна бути рожевого або червоного кольору.

U.S. Extra No. 1

Будь-яку партію персиків можна визначити як «U.S. Extra No. 1», якщо плоди відповідають вимогам класу «U.S. No. 1»: Але за умови, що, на додаток до зазначених вище вимог, не менше ніж 1/4 поверхні 50% плодів у будь-якій партії має рожевий або червоний колір.

U.S. No. 1

Персики одного сорту, які є стиглими, але не м'якими чи перестиглими, добре сформовані, не мають ознак гниття, тріщин, що утворилися в процесі росту, порізів, що не заросли, черв'яків та утворених ними дірок, не мають пошкоджень від ударів, а також не містять бруду чи іншого стороннього матеріалу, бактеріального ураження, парші, лусочок, пошкоджень від граду, потертості листя, ямок, інших хвороб, ураження комахами чи пошкодження механічними чи іншими засобами. 

U.S. No. 2

Персики одного сорту, які є стиглими, але не м'якими чи перестиглими, непогано сформовані, не мають ознак гниття, тріщин, що утворилися в процесі росту, порізів, що не заросли, черв'яків та утворених ними дірок, не мають серйозних пошкоджень від ударів, а також не містять бруду чи іншого стороннього матеріалу, бактеріального ураження, парші, лусочок, тріщин, що утворилися під час росту, пошкоджень від граду, потертості листя, ямок, інших хвороб, ураження комахами чи пошкодження механічними чи іншими засобами. 

США

Стандарти якості для персиків з відокремлюваною кісточкою, призначених для подальшої переробки

Клас 1

Свіжі персики з відокремлюваною кісточкою з подібними сортовими характеристиками, які є стиглими, добре сформованими, щільними, щільно-стиглими або стиглими, але не твердими і не м'якими, не мають ознак гниття, черв'яків та утворених ними дірок, тріщин та пошкодження, спричиненого паршою, бактеріального ураження, інших хвороб, ураження комахами, слідів від ударів чи інших пошкоджень. Основний колір повинен бути жовтувато-зеленим.

Клас 2

Свіжі персики з відокремлюваною кісточкою з подібними сортовими характеристиками, непогано сформованими, які можуть бути щільними, щільно-стиглими або стиглими, але не твердими і не м'якими, не мають ознак гниття, черв'яків та утворених ними дірок, тріщин та пошкодження, спричиненого паршою, бактеріального ураження, інших хвороб, ураження комахами, слідів від ударів чи інших пошкоджень. Основний колір повинен бути жовтувато-зеленим.

Клас 3

Свіжі персики з відокремлюваною кісточкою, що відповідають вимогам класу 2, за винятком вимоги до форми персиків. Крім того, персики можуть бути твердими. 

США

Абрикоси

Apricots

Найбільш поширеним видом абрикосів є P. armeniaca. Серед інших поширених видів P. sibiricaіP. mandshurica.

Види P. armeniaca найчастіше вирощують в умовах помірного середземноморського клімату, коли літо - тепле і посушливе, а зима і весна - континентальні. Тепле і посушливе літо сприяє меншій захворюваності.

Кісточкова культура - вишні (а також декоративні форми) і P. ansu - це найбільш вирощувані у Японії види. Їм найбільше підходить вологий клімат. Вони характеризуються в'яжучим смаком та жорсткістю, тому вони широко застосовуються для приготування джемів, сиропів, маринадів та лікерів. 

Нещодавно були виведені гібриди слив та абрикосів, які більш чутливі до низьких температур, тому вони краще адаптуються до умов теплих регіонів. Плумкот, апріум та плуот - це різні гібриди сливи та абрикоса, що дають плоди з хорошими характеристиками.  Шкірка абрикоса може варіюватися від жовтого до помаранчевого, часто з червонуватим відтінком. У плодів добре виражена улоговинка. Колір м'якоті в основному помаранчевий, але також існує кілька сортів, у яких м'якоть має біле забарвлення.  

Вимоги ринку - абрикоси 

Абрикоси для споживання у свіжому вигляді збирають на етапі щільної стиглості, що дозволить їх транспортувати, при цьому щільність оцінюється на основі показань пенетрометра або з огляду на кількість днів після повного цвітіння. Колір м'якоті та основне забарвлення шкірки також є ключовими показниками стиглості.  Абрикоси, що призначені для виготовлення кураги, збирають пізніше, коли плоди будуть повністю стиглими. В основному, плоди використовуються для консервування, оскільки у свіжому вигляді вони швидше псуються, ніж інші види кісточкових культур.