Збільшення розміру та ваги плодів кісточкових

Калій - це основна речовина, що зумовлює розмір та вагу плодів. Крім того, протягом періоду розвитку та достигання плодів потрібен азот у великій кількості.

Проте надмірна кількість азоту на пізній стадії росту може погіршити якість та зупинити зростання плодів, тому вносити добрива слід у необхідній кількості. Також було доведено, що фосфор та кальцій покращують зростання плодів.

Залізо також позитивно впливає на розмір та вагу плодів, підвищуючи їх врожайність. 

Вплив живлення на розмір та вагу плодів кісточкових 

Азот

Nitrogen and yield

 

Nitrogen and fruit size

Випробування, проведені на сливах, підтверджують, що їх врожайність покращується завдяки тому, що азот збільшує розмір плодів.

Фосфор

На ґрунтах з низьким вмістом фосфору помірні дози фосфорних добрив напряму впливають на розмір та врожайність персиків.   

Найчастіше фосфорні добрива вносять у ґрунт до початку весни. Проте якщо на деревах дуже велика кількість плодів, це може значно зменшити запас фосфору у листі протягом сезону. За таких обставин, для підтримки хорошого стану плодів і їх зростання необхідно проводити оприскування листя фосфатом. 

Phosphorous and fruit numbers and size

Phosphorous anf yield

Калій

Випробування, проведені на деревах вишні та персику, підтверджують, що в деякій мірі підвищення врожайності зумовлене збільшенням ваги плодів після застосування калійних добрив. 

Potassium and fruit weight

Potassium and fruit weight

Кальцій

Кальцій потрібен для ділення та елонгації клітин, що забезпечує зростання плодів.  Вміст кальцію у плодах може бути достатньо низьким, оскільки він переміщується в основному з водою до органів транспірації, тобто в листя. За таких обставин, для збільшення вмісту кальцію у плодах та підтримки хорошого росту можна проводити оприскування кальцієм.

Calcium, weight and size

 

calcium and Ca concentration

Залізо

Залізо в основному потрібне для поліпшення фотосинтезу у листі, що забезпечує, в свою чергу, хороше зростання та велику кількість плодів, їх великий розмір і високу врожайність. Персики - це найбільш чутлива до дефіциту заліза кісточкова культура. Для вирощування персиків на лужних ґрунтах необхідно вносити комплексні добрива зі сполуками заліза. 

Iron and fruit size