Збільшення розміру та ваги зерен пшениці

На розмір зерна пшениці сильно впливає живлення рослин, особливо в період наливу зерна. Азот, фосфор, калій, магній і цинк особливо важливі елементи.

table 1

Розмір зерен пшениці визначається генетичною спадковістю рослини або сортом пшениці, а також тривалістю стадії наливу зерна. Після запилення починають розвиватися зародки і ендосперм зерен за рахунок перерозподілу фотосинтатів і запасів крохмалю та білка з листя і стебел у зерна, що дозрівають. Чим тривалішим є період наливу зерна, тим більша ймовірність отримання більших зерен.

Азот має найбільший вплив на кінцевий розмір і вагу зерен пшениці

При ранньому внесенні азотних добрив формується широкий листовий покрив з високим вмістом вуглеводів в стеблі, які транспортуються до зерен в період дозрівання.

Середнi показники впливу високих / низьких доз азато на кiлькiсть зерен в колосi протягом трьох перiодiв розвитку пшеницi

Це особливо важливо при вирощуванні пшениці в посушливих умовах, де 60% урожаю зерна може бути отримано за рахунок таких запасів. Необхідно контролювати рівень вмісту азоту в тканинах рослин, щоб уникнути раннього в'янення листового покриву і скорочення стадії дозрівання зерна.

Фосфор сприяє збільшенню розміру зерен

Він відіграє важливу роль у забезпеченні рослини енергією. Для перерозподілу запасів вуглеводів потрібна велика кількість енергії. Таким чином, відповідне фосфорне живлення є важливим для отримання врожаю пшениці з гарним розміром зерен.

Для отримання більших зерен можуть бути використані як сухі фосфорні добрива, так і листкове підживлення в рідкій формі.

Калій подовжує період наливу зерен

Калій допомагає руху поживних речовин всередині рослини, оскільки він регулює потоки транспірації, а рослина пшениці перерозподіляє мінеральні речовини до колоса.

table 3

 

table 4

При нестачі калію рослини погано регулюють теплообмін через листя, що призводить до перегріву і в'янення рослини. При достатніх запасах калію в тканинах рослини стадія дозрівання зерна триває довше, в результаті чого збільшується вага зерен.

Марганець та цинк впливають на розмір та вагу зерен

Обидва елементи беруть участь в азотистому обміні, підтримання достатнього рівня їх вмісту в тканинах рослини сприяє збільшенню ваги зерен.

table 5

 

Інші фактори, що впливають на вагу та розмір зерен пшениці

Крім живлення, на розмір зерен впливає вологість ґрунту, тому необхідно забезпечити зрошення ґрунту, щоб уникнути його пересихання. Іншим важливим фактором є боротьба з хворобами. Необхідно використовувати фунгіциди і поживні елементи для підтримки тривалості збереження здорового зеленого покриву і підвищення стійкості до захворювань.