Вплив калію і натрію на врожайність цукрових буряків


Калій і натрій мають однаковий вплив на ріст, розвиток і продуктивність цукрових буряків. Обидва елементи відіграють важливу роль у регулюванні водообміну в рослині, стримуючи втрату вологи через продихи на поверхні листя. Калій контролює концентрацію іонів у рослинних клітинах і перенесення сахарози в коренеплід.

Листя рослин, що відчувають дефіцит калію, має невеликі коричневі некротичні плями, що з'являються спочатку по краях, а у важких випадках поширюються й на центральну жилку, не зачіпаючи бічні жилки.

Цукровий буряк поглинає калій і натрій у великих кількостях, крім того, ці елементи здатні заміщати один одного. З урожаєм цукрових буряків з ґрунту виноситься до 100 кг калію/га, проте вносити рекомендується меншу дозу добрив, оскільки вказана кількість не дала очікуваного результату на випробуваннях. Необхідність внесення спеціальних добрив і їх дозування залежать від типу ґрунту і запасів калію, що містяться в ньому, які можна визначити за допомогою аналізу ґрунту. Зазвичай калійні добрива застосовуються разом з азотними або вносяться перед посівом.

Як уже було згадано, натрій, як і калій, є важливим елементом у регуляції водообміну, контролюючи концентрацію іонів в тканинах рослин, включаючи продихи. Перенесення сахарози в коренеплід також здійснюється завдяки цьому елементу.

Низький вміст натрію в ґрунті, як правило, характерний для тих регіонів, де річна кількість опадів перевищує випаровування вологи, і натрій активно вимивається з ґрунту.

У разі якщо випаровування перевищує опади, натрій накопичується в ґрунті і може досягати шкідливої для культури концентрації.

У ході досліджень було виявлено вплив пониженого вмісту натрію в ґрунті на культуру.