Субстратні та гідропонні системи

Протягом останніх років субстратні та гідропонні системи розробляються з метою поліпшення вирощування рослин, а також полегшення управління культурами й збиранням врожаю, що призводить до вищої врожайності та кращої якості.

Крім того, ці системи допомагають ізолювати і мінімізувати проблеми, пов'язані з захворюваннями, які все важче контролювати в рослинах, вирощених на ґрунті, коли його дезінфекція виявляється або неприйнятною, або складною.

Image Strawberries grown in coco peat

Альтернативні системи вирощування, що застосовуються для виробництва субстратів, включають використання інертної мінеральної вати, перліту або вулканічного каменю/пемзи та органічних середовищ, таких як торф, кокосове волокно та кокосовий торф. Фермери також використовують технології живильної плівки (NFT), які не містять субстрату.

Ці закриті системи легко дезінфікувати та контролювати в них рН і ЕП. Дренажна вода збирається і повторно використовується, допомагаючи покращити ефективність засвоєння поживних речовин. Оптимальний діапазон рН складає 5,0-6,0. Якщо рівень є нижчим, можуть пошкодитись кінчики коріння. Будь-який надлишок амонію в розчині може змінити рН до неприйнятного рівня. Якщо pH знижується, стають доступними деякі поживні речовини (наприклад, марганець), що є потенційно токсичними.

Хоча коли рН у кореневій зоні перевищує 7,0, поживні речовини, такі як P, Mn, Zn, Cu та Fe, стають менш доступними.

Кількість різних форм азоту важлива, оскільки амоній-N змінює рН. Загальноприйнятна практика полягає в тому, щоб застосовувати не більше 14-20 ч/млн. N-NH4 (1,0-1,5 ммоль NH4) - більшість азоту постачається в формі нітрату. Через менший об'єм субстрату в порівнянні з вирощеними на ґрунті культурами - високий вміст натрію та хлориду може призвести до більшої засоленості в субстратних системах. Максимальний рівень у воді становить <1,5 ммоль Na/ л (35 ч/млн.) і <1,5 ммоль/л (53 ч/млн.). У системах рециркуляції максимальний рівень не має перевищувати дозу, яку поглинає врожай.

Культури в гідропонній системі потребують повного комплексу поживних речовин. Для зменшення експлуатаційних та трудових витрат, розчини поживних речовин готують у вигляді сильно концентрованого розчину, який потім розбавляють. Базовий розчин, як правило, являє собою 10% розчин (концентрований 100x), а остаточний розчин розбавляють до 1,0-3,0 г/л в залежності від культури та місцевих умов.

Image A plus B tank system

Внаслідок протиріччя та взаємодії між поживними речовинами, неможливо змішувати всі поживні речовини в одному концентрованому розчині високої концентрації. Наприклад, продукти, що містять кальцій, не можна розбавляти із продуктами, які містять фосфат або сульфат. Тому використовується система двох резервуарів - A + B. Чим вище EП, тим більшою є концентрація поживних речовин у розчині.

Фермери, які використовують гідропонні або субстратні системи, також мають коригувати кінцеву ЕП поживного розчину відповідно до випромінювання. В хмарні дні поглинання води є нижчою, тому ЕП має бути вищою, щоб забезпечити достатнє поглинання поживних речовин. В сонячні дні водопоглинання високе, тому ЕП слід знизити.

Важливо регулярно тестувати субстрат, джерело води та воду крапельного зрошування - як правило, щотижня - і коригувати дози відповідно, щоб забезпечити оптимальне співвідношення поживних речовин. Виробники також повинні аналізувати рН і ЕП субстрату декілька разів на тиждень.