Збільшення кількості зерен у колосі ячменю

Кількість зерен у колосі залежить від кількості плодоносних колосків на колосовому стрижні.

Залежно від кількості розвинених плодоносних колосків на членику стрижня колоса культурний вид ячменю поділяється на три підвиди:

  • дворядний ячмінь (Н. s. distichum L.), у якого на кожному виступі членика із трьох колосків розвивається з утворенням зерна один середній, а два з боків залишаються безплідними, тому колос формується з двох рядів зерен ;
  • багаторядний ячмінь (H.s. vulgare L.), у якого нормально розвиваються всі три колоски на кожному виступі членика й утворюється у колосі 6 рядів зерен ;
  • проміжний ячмінь (H.s. intermedium Vav. et. Ort.), у якого на кожному черговому виступі членика розвивається різна кількість плодоносних колосків - від 1 до 3, а в колосі - невизначена кількість рядів зерен.

Догляд за культурою, зокрема живлення, може значною мірою вплинути на кількість зерен у колосі та на кількість колосків на м2 площі.  Разом ці два показника дають можливість визначити кількість зерна на м2 площі.  Врожайність озимого ячменю в більшій мірі пов'язана з кількістю зерен, тому вживання усіх заходів з метою оптимізації формування продуктивних пагонів та їх збереження має особливе значення на ранньому етапі розвитку культури.  

Вплив живлення на кількість зерен у колосі ячменю

Кількість зерен сама по собі - це показник кількості продуктивних пагонів на одинцю площі та кількості зернин у колосі. З цієї причини фермеру необхідно взяти до уваги ті поживні речовини, які можуть вплинути на ці показники. В основному, це азот, калій, мідь, цинк, бор та марганець.

Азот 

В результаті застосування азоту формується правильний травостій і, відповідно, кількість зернин, що дає змогу отримати більшу кількість зерен у колосі на момент збору врожаю.

Grain numbers 1

Мідь та Цинк 

Мідь та цинк також допомагають збільшити кількість зернин у колосі.

Grain numbers 2

Grain numbers 3

Марганець

Дефіцит марганцю призводить до зменшення кількості зернин у колосі.

Grain numbers 4

Бор 

Шляхом досліджень було встановлено, що бор впливає на життєздатність пилку, тому його дефіцит може призвести до зменшення кількості зерен у колосі.  Для визначення впливу бору використовується індекс кількості зерна, який зазвичай виражається у відсотках.  Але бор слід вносити обережно, оскільки неправильна його доза чи час внесення може спричинити зниження врожайності внаслідок зменшення продуктивних пагонів.

Grain numbers 5

 

Grain numbers 6

Ця суттєва різниця і наслідки показують, наскільки важливим є бор для живлення рослин.