Пшениця – Правильні терміни внесення добрив

Правильне визначення строків внесення добрив є важливим чинником для максимально ефективного використання поживних речовин.

Це дозволяє звести до мінімуму шкідливий вплив на довкілля, і в той же час, максимально збільшити продуктивність вирощуваної культури.

Розрахунок строків внесення необхідно виконувати, виходячи з періодів найбільшої потреби пшениці в поживних речовинах. Максимальна потреба в поживних речовинах припадає на ранні фази розвитку рослини. У цей період для культури найбільш необхідні такі елементи, як: азот, калій і фосфор, а також магній, кальцій і сірка.

Незважаючи на те, що мікроелементи потрібні в невеликих кількостях, їх дефіцит може істотно знизити врожайність культури. При внесенні добрив в невідповідний період для їх ефективного засвоєння існує ризик втрат поживних речовин за рахунок вимивання ґрунтовими водами, вилуговування або випаровування.

Nutrient uptake

 

Ключові фази росту та розвитку рослин озимої пшениці

Проростання та сходи

Залежно від родючості ґрунту протягом трьох місяців після посіву може виникнути потреба у внесенні азотних і фосфатних добрив для розвитку здорового та сильного травостою рослин. Добрива можуть бути внесені в рядок при посіві або розкидані одразу після. Протягом цього періоду необхідно здійснювати регулярний контроль за посівами, щоб не допустити дефіциту мікроелементів, особливо марганцю й цинку.

Вихід в трубку

Навесні через 6-7 місяців після посіву починається фаза активного росту рослин, і щоденна потреба в поживних речовинах зростає в міру збільшення біомаси. У цей період найнеобхіднішими основними елементами є азот, калій, фосфор і сірка, тому рекомендується проводити неодноразове внесення добрив відповідно до потреб. Враховуючи прискорені темпи росту і розвитку рослин, щоб уникнути дефіциту мікроелементів, їх норми внесення також повинні бути підвищені.

Для цих цілей застосовують позакореневе підживлення (лінійка продуктів YaraVita). Крім того, необхідно контролювати рівень марганцю, цинку, міді і магнію протягом цього періоду росту.

Наливання зерна

На етапі формування, наливу і дозрівання зерна рослинам пшениці необхідні здорове зелене листя для безперервного забезпечення зерен, що дозрівають, продуктами фотосинтезу. Для максимального збільшення кількості продуктивних колосків корисно провести підживлення добривами. Рівень азоту в листках необхідно підтримувати аж до початку цвітіння. Крім того, слід враховувати, що для максимальної врожайності необхідні такі поживні елементи як: фосфор, магній і бор.

Ключові фази росту та розвитку рослин ярої пшениці

Проростання та сходи

Вегетаційний період розвитку ярої пшениці, а саме: фази сходів і кущіння, набагато коротші порівняно з озимою. До переходу в фазу виходу в трубку у рослин ярої пшениці з'являється до 8-9 листків і до 3-4 пагонів. Отже, для максимального збільшення темпів росту на початкових стадіях розвитку, а також для якнайшвидшого формування листкового покриву для фіксування сонячного світла, надзвичайно важливе раннє підживлення. Після внесення азотних, фосфорних, калійних і сірчаних добрив вже протягом першого місяця після сівби можна спостерігати на полях здоровий і сильний травостій. Добрива можуть бути внесені в рядок або розкидані по полю при посіві.

Вихід в трубку

Навесні починається фаза активного росту рослин і потреба в поживних речовинах зростає в міру збільшення біомаси. У цей період найнеобхіднішими основними елементами є азот, калій, фосфор і сірка, тому рекомендується проводити внесення добрив відповідно до потреб. Враховуючи прискорені темпи росту і розвитку рослин, щоб уникнути дефіциту мікроелементів, їх норми внесення також повинні бути підвищені.

Наливання зерна

На етапі формування, наливу і дозрівання зерна рослинам пшениці необхідні здорове зелене листя для безперервного забезпечення зерен, що дозрівають, продуктами фотосинтезу. Для максимального збільшення кількості продуктивних колосків корисно провести підживлення. Рівень азоту в листках необхідно підтримувати аж до початку цвітіння. Крім того, слід враховувати, що для максимальної врожайності необхідні такі поживні елементи як: фосфор, магній і бор.

Повний вегетаційний період ярої пшениці становить 90-120 днів, в той час як період вегетації озимої пшениці триває від 190 до 210 днів.