Коли необхідно робити аналіз ґрунту?

Сьогодні в Україні безліч компаній, сервісів та лабораторій які пропонують нам послугу з аналізу ґрунту. І коли вже в нас є потреба в таких послугам, ми розглядаємо пропозиції від різних компаній, вивчаємо їх та рахуємо який бюджет потрібно закласти.

Коли необхідно робити аналіз ґрунту, як обрати необхідну для себе технологію та компанію?

Дуже важливо розуміти, що ми робимо аналіз ґрунту не задля гарних картинок, таблиць, або тому що всі роблять. Аналіз ґрунту необхідний для того щоб визначити вміст елементів живлення, які елементи обмежують нашу врожайність (дефіцит), які елементи мають надлишок в ґрунті (профіцит), рівень  рН і т.д. та на основі цих даних розрахувати внесення необхідної кількості елементів живлення для задоволення потреб культури, іншими словами нам необхідні РЕКОМЕНДАЦІЇ.

Без РЕКОМЕНДАЦІЙ аналіз ґрунту - це картинки, таблиці і дарма витрачені кошти. Уявіть, як би ми робили аналіз крові і не отримували б рекомендацій щодо подальшого лікування, або не виконували б ті рекомендації,  які дає нам лікар.

 Аналіз ґрунту потрібно проводити в першу чергу на «проблемних» полях. Уявімо, ми маємо два поля, де застосовуємо повністю ідентичну технологію вирощування культури. На першому полі ми отримуємо врожайність 6 т/га на другому 5 т/га. Ми розуміємо, що витрати на 1 га були повністю однакові, але собівартість вирощеного врожаю на другому полі на 20% вища ніж на першому. І коли у нас немає ресурсів зробити аналіз на всі площі, то необхідно обирати на яких собівартість вирощеної продукції вища в порівнянні з іншими полями.

 

Кількість зразків та елементи живлення, які необхідно робити

Нам пропонують сьогодні різні сітки відбору зразків ґрунту: 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25, 50 …..га

Якщо ми не будемо вносити добрива за картами завдання (диференційно) або вручну корегувати норму під час внесення добрив – тоді на одному полі нам необхідно відібрати…..1 зразок з визначенням максимальної кількісті необхідних для нас показників. Немає ніякого сенсу зробити на полі площею 100 га аналіз 10 зразків ґрунту і отримувати та працювати по рекомендаціях розрахованих по середньому показнику вмісту елементів живлення.

Якщо ж ми хочемо вносити добрива диференційно – тоді сітка відбору зразків повинна бути якомога меншою, від цього напряму залежить чіткість розподілу елементів живлення по полю.

Picture

Порівняємо 10 гектарну сітку з 3 гектарною. На полі площею 80 га

Площа поля, га

Сітка для відбору зразків ґрунту, га

500

10

5

3

Кількість зразків

50

100

167

Співвідношення, %

100

200

334

Проаналізувавши таблицю ми бачимо, що при застосуванні 3 га. сітки ми отримуємо на 334 % більше інформації ніж при сітці в 10 га.

Щодо показників, на які необхідно робити аналіз ґрунту, якщо 1 зразок на поле – максимально розширений, ми будемо знати що нам необхідно і на цьому акцентувати увагу.

У випадку коли ми робимо аналіз для диф. внесення добрив (тобто в нас буде велика кількість зразків по полю) тоді в кожному зразку мають бути обов’язково включені основі елементи живлення (фосфор, калій, магній, рівень рН, + органічна речовина) так як в основному диференційне внесення застосовується для цих елементів. Решта елементів живлення – якщо ви не будете їх вносити  диференційно – тоді вам достатньо одного змішаного зразку на все поле, якщо ж якийсь елемент буде вноситись диференційно – то він має бути визначений в кожній пробі.

 Лабораторії

Кожна компанія розповідає про переваги  лабораторій, послугами яких вони користуються.(досвід, методи визначення, швидкість отримання результатів, форми визначення елементів: доступні не доступні і т.д.).

Звісно потрібно звертати увагу визначення саме доступних елементів живлення для рослини, адже ми використовуємо ці данні для живлення рослини а не ґрунту.

Кожна лабораторія, кожні методи мають право на життя і є правильними. НАЙВАЖЛИВІШЕ - це розрахунок рекомендації згідно тих чи інших методів. Існує тільки один шлях перевірки якості роботи лабораторії: аналіз – рекомендації – виконання рекомендацій – результат. Звісно, що така перевірку можна зробити тільки на невеликій площі.

 Рекомендації

Ми ще одразу виділили рекомендація як основу, тобто аналіз ми робимо за для отримання рекомендацій.

Коли ми отримали результати аналізу ґрунту, ми можемо отримати рекомендації від компанії яка проводила аналіз ґрунту, незалежної консалтингової компанії або ж розраховувати їх самим. Вибір завжди за нами, проте варто пам’ятати, що аналіз ґрунту рекомендовано проводити раз на 4-5 років. Тобто 4-5 років ми можемо розраховувати для себе рекомендації, або отримувати їх від компаній. У випадку коли рекомендації входять в пакет послуг аналізу ґрунту, то найкраще щоб ця компанія надавала рекомендації щороку, при цьому важливо щоб вони враховували Врожайність культури, залишаються чи забираються пожнивні рештки, враховували внесення органічних добрив та мінеральних добрив. І це ж потрібно враховувати якщо вирішили робити рекомендації самі))). Чому рекомендації потрібно робити кожного року, по перше якщо нам нададуть рекомендації під 4-х річну сівозміну то ми точно не зможемо врахувати всі вище перелічені фактори і не факт, що в нас не зміниться сівозміна.

 Вартість послуг

Аналізуючи велику кількість пропозицій, ми можемо спостерігати велику розбіжність цін від 1 до 50 євро за гектар. І нам як замовникам хочеться звісно отримати послугу якомога якісно, швидко, отримати гарний сервіс та не високу ціну.  Коли ми відфільтрували для себе декілька компаній по якості, швидкості та сервісу нам залишається обирати тільки ціну. Важливо – найнижча ціна за 1 га серед пропозицій не означає, що вона найкраща. Наприклад ви отримали пропозиції від компанії «Девело» - 7 євро/га  (1 зразок на 10 га) та від компанії «Дрова» 18 євро/га (1 зразок на 3 га), відразу здається, що пропозиція за 7 євро набагато вигідніша, проте коли ми порахуємо вартість за 1 зразок, то вийде що в в компанії «Девело»  вартість одного зразку становитиме 70 євро (7 євро/га  х 10 га = 70 євро), а в «Дрова» – 54 євро ( 18 євро/га  х 3 га = 54 євро). Тобто у компанії «Девело»  незважаючи на нижчу ціну за 1 га, загальна вартість буде на 30% вищою ніж в компанії «Дрова».

Для того щоб обрати найкращу для вас пропозицію можна зробити порівняльну таблицю

Тому необхідно враховувати при виборі всі етапи роботи або послуги що входять у вартість

Перелік послуг

 

 

 

 

Запис контурів поля

 

 

 

 

Відбір зразків (по зонах неоднорідностей / жорстка сітка)

 

 

 

 

Елементи які будуть визначатись

 

 

 

 

Рекомендації/карти завдання

 

 

 

 

Сітка відбору, га

 

 

 

 

Ціна за 1 га, євро

 

 

 

 

Вартість за 1 пробу, євро