Агрономічні принципи

Кожен виробник ставить собі за мету отримати високий врожай з максимальною цукристістю на гектар посівної площі без зниження якості бурякового соку. Вміст цукру в буряку має бути досить високим, тоді як рівень аміноазоту в соку, навпаки – низьким.

Ці показники залежать від безлічі факторів, багато з яких за певних кліматичних умов і на певних ґрунтах можуть контролюватися виробниками.

Для максимального виходу цукру потрібно, щоб процес фотосинтезу почався якомога раніше, в зв'язку з чим важливі всі фактори, що визначають формування рослин. Сюди відносяться і передпосівна підготовка ґрунту, і якість насіння, а також термін появи сходів, інтенсивність росту рослин і густота посіву.

Передпосівна підготовка ґрунту

Soil structure influence

Гарна структура ґрунту при посіві забезпечує оптимальне надходження поживних речовин, повітря та вологи до насіння, яке необхідно висівати щойно ґрунт стане придатним для посіву. Запізнення зі строками сівби призведе до скорочення цукру на 0,5% за кожен день відтермінування через більш пізній розвиток культури і, як наслідок, менший листковий покрив у період високої сонячної активності.

Кислотність ґрунту

Цукровий буряк має сильну чутливість до кислотності ґрунту, при цьому хороша врожайність досягається тільки на ґрунтах з високим показником pH. Необхідний для нормального росту показник pH залежить від типу ґрунту.

Так, показник pH суглинкових і глинистих ґрунтів має становити 6,5-7. Допустимий показник pH піщаних ґрунтів дорівнює 5,5-6,0, а ґрунтів з високим вмістом органічних речовин - 6,2.

Як видно на графіку нижче, показник pH також впливає на доступність поживних елементів з ґрунту. Із показником pH 7,5 доступність деяких поживних елементів, наприклад фосфору і мікроелементів, може знизитися, навіть незважаючи на їх достатній запас в ґрунті.

Надмірно високий або низький показник pH ґрунту призводить до блокування в ньому поживних елементів (найчастіше мікроелементів), тому забезпечити розвиток і запобігти уповільненню росту цукрових буряків можна шляхом внесення відповідного листкового живлення. В ґрунтах з високим показником pH особливо знижена доступність бору та марганцю.

Range of acidity

Збереження врожаю

Цукровому буряку важко боротися з бур'янами від моменту появи сходів і до моменту змикання рядків. Сходи культури відзначаються невеликими розмірами і слабким здоров'ям, крім того, їм потрібно приблизно два місяці, щоб закрити міжряддя. Дуже важливо, щоб протягом цього періоду не було бур'янів. Найчастіше потрібне внесення 3-4 доз гербіцидів.

Сівозміна

Цукровий буряк схильний до уражень кореневими гнилями (Pythium, Aphanomyces, Phoma) - грибкового захворювання коренів, збудники якого живуть в ґрунті. На наявність грибків вказує потемніння/почорніння коренів. Цей ризик можна знизити, якщо організувати оптимальну трирічну сівозміну за участю цукрових буряків. При цьому слабкі рослини більшою мірою схильні до уражень, ніж здорові, які отримують достатнє живлення.

Можлива обробка цукрових буряків різними фунгіцидами від інших грибкових захворювань (борошнистої роси, іржі та рамуляріозу).

Короткий огляд агрономічних принципів

  • Створіть добре структурований ґрунт/насіннєве ложе, щоб забезпечити оптимальне надходження поживних речовин і води.
  • Уникайте ущільнення ґрунту та зони нерозкладаних залишків рослин, які можуть заважати росту коренів.
  • Подбайте про відповідний рівень рН, що впливає на постачання поживних речовин.
  • Використовуйте макро- та мікроелементи (особливо азот, калій, фосфор, марганець, бор і цинк), щоб сприяти ранньому, швидкому росту і розвитку рослин.
  • Створіть план внесення поживних речовин для забезпечення потреб посівів, що не забезпечуються запасами ґрунту, звертаючи увагу на темпи та строки формування листкового покриву.
  • Контролюйте посіви під час їх розвитку, щоб усунути будь-які недоліки, які можуть перешкоджати утворенню стійкого листкового покриву.
  • Зверніть увагу на якість цукру і внесіть відповідні зміни у програму живлення.
  • Використовуйте інструменти та послуги Yara, щоб керувати планом живлення та максимально збільшити рентабельність.