Роль фосфору при вирощуванні картоплі


Фосфор потрібен для раннього розвитку коренів та пагонів. Він надає рослині енергію для різних процесів (таких, як поглинання іонів та їх транспортування).

Фосфати та урожайність картоплі

Вплив фосфору

Завдяки достатньому запасу фосфору забезпечується формування оптимальної кількості бульб при бульбоутворенні. Оскільки картопля дуже чутлива до наявних у ґрунті фосфатів, то часто для добрив буває складно визначити економічно оптимальну дозу. Остаточна кількість добрив буде залежати від типу ґрунту та результатів випробувань ґрунтів. У наведеному вище прикладі використовувалась картопля сорту Désirée в місцевості Уельс.

Листковий фосфор та врожайність

leaf P and yield

В ході випробувань з картоплею сорту Russet Burbank в США урожай бульб збільшувався на 0.6 т/га (0.3 т/акр) за кожний додатковий день, протягом якого вміст фосфору в тканині листків утримувався вище 0,22.

Листковий фосфор та кількість бульб

foliar P and tuber number

Вкрай важливою є присутність фосфору ще до початку бульбоутворення. У випадку недостатньої кількості фосфору в ґрунті розчин листкового фосфату забезпечує швидку доступність фосфору для росту рослини. Внесений якраз перед бульбоутворенням розчин листкового фосфату збільшує загальне число бульб.

Листковий фосфор та урожайність

foliar P and yield

За результатами проведених в Англії випробувань було виявлено, що застосування листкового фосфату після початку бульбоутворення має позитивний вплив на урожайність картоплі завдяки збільшенню розміру бульб. Тим не менше, листковий фосфат не може бути заміною для фосфатів, які вносяться безпосередньо у ґрунт. Адже через відсутність у ґрунті достатньої кількості фосфатів сповільнюється початок росту культури.

Фосфор та в'язкість крохмалю

P and viscosity

Використання фосфатних добрив може вплинути на якість крохмалю. Так, при збільшенні вмісту Р в бульбах також зростає в'язкість желатинізованого крохмалю, а сама температура желатинізації зменшується. Оскільки крохмаль широко використовується в якості загусника в харчових чи інших продуктах, то гарне фосфатне живлення картоплі створює значну перевагу виробника.

Вплив фосфору на стадії росту

Стадія Вплив фосфору
Висадження Більше бульб, ріст та суха речовина
Перед етапом бульбоутворенняй ріст Більше бульб, сильніший ріст
Бульбоутворення Крупніші бульби
Цвітіння та достигання Підтримка росту бульб

Загальні вказівки по застосуванню фосфору для живлення

Починаючи з моменту утворення бульб рослина потребує фосфор для механізму синтезу крохмалю, його транспортування та зберігання. 

В умовах високого дефіциту фосфору (наприклад, у вулканічних ґрунтах, ґрунтах із низьким вмістом органічних речовин, ґрунтах із низьким рівнем вмісту фосфору, піщаних ґрунтах) дуже важливо вносити фосфорні добрива якомога ближче до бульби. Оскільки фосфор відносно нерухомий в ґрунті, то внесення добрив стрічковим способом дає кращі результати, ніж їх внесення розкидним способом. 

Незважаючи на те, що картопля дуже добре реагує на фосфорні добрива в ґрунті, визначити економічно оптимальний рівень їх внесення дуже важко. Оптимальний рівень внесення добрив багато в чому залежить від типу ґрунту та результатів його аналізу.

Нестача фосфору

При нестачі фосфору тканина зрілих листків відмирає та закручується догори. Бульби можуть мати іржаві плями коричневого кольору, а рослини картоплі стають коротшими, із тонкими стеблами.