Профілактика верхівкової гнилі плодів томатів

Верхівкова (апікальна) гниль плодів томатів проявляється виникненням ділянок тканин, коричневого або чорного кольору, що знаходяться на кінці плоду, на протилежному боці від плодоніжки.

Виникнення даної хвороби пов'язано із нестачею води, кальцію (вміст кальцію у сухій речовині становить менше 0,08%), надлишком амонію або поєднанням усіх трьох факторів одночасно.

Preventing Blossom End Rot in Tomato

У томатів відкритого ґрунту, верхівкова гниль плодів найчастіше виникає через високий рівень кислотності та засоленості ґрунтів. Ця хвороба викликає воскулярну деградацію нижньої частини рослини, яка унаслідок цього починає в'янути. Досить часто верхівкова гниль плодів з'являється унаслідок не достатнього рівня вологи ґрунту.

Вплив живлення на прояви верхівкової гнилі томатів

Кальцій

Поява верхівкової гнилі плодів томатів нерозривно пов'язана із дефіцитом кальцію.  Дана хвороба може з'явитися уже через кілька тижнів після запилення у період максимального розвитку плодів. Під час цього періоду, будь-які фактори, які призводять до зниження рівня кальцію у плодах, збільшують ризик виникнення верхівкової гнилі томатів.

table 1

table 2

table 3

table 4

Внаслідок конкуренції аніонів, надмірне використання амонію у якості головного джерела азоту, суттєво збільшує частоту проявів верхівкової гнилі томатів. Застосування нітрату кальцію є найкращим способом для забезпечення достатнього споживання кальцію.

Азот

Надмірне використання амонійного азоту заважає томатам поглинати інші важливі поживні речовини такі, як кальцій та підвищує ризик виникнення верхівкової гнилі. Ситуація може погіршитися коли амонійні форми азоту застосовуються після утворення зав'язі та коли томати відчувають водний стрес.

table 5

table 6

Запобігання виникненню внутрішньої верхівкової гнилі томатів

Внутрішній некроз томатів викликає посіріння або почорніння тканин та насіння томатів тоді як зовнішня поверхня плоду залишається цілою. Як правило, це пов'язано із тимчасовою нестачею кальцію. Наявність відповідного рівня кальцію протягом усього періоду вегетації томатів дозволяє зменшити частоту проявів цієї хвороби. 

Різновиди томатів, чутливих до верхівкової гнилі (наприклад, Spectra та Calypso), мають тенденцію розвиватися швидше, і саме тому потребують більшої кількості кальцію протягом коротшого періоду часу.

Інші агротехнічні заходи, що також можуть впливати на ураженість верхівковою гниллю:

  • Засоленість ґрунтів обмежує поглинання кальцію та збільшує, таким чином, ризик виникнення верхівкової гнилі. Подібна ситуація є результатом посилення конкуренції інших катіонів. Замість накопичуватися у плодах, високий рівень кальцію сприяє розвитку ксилеми та листя рослин.
  • Водний стрес, викликаний перевищенням або недостачею води є одним із найбільш поширених чинників, що зумовлюють виникнення верхівкової гнилі. В умовах підвищеної вологості, процес транспірації сповільнюється, а поглинання кальцію, що надходить лише із потоками транспірації, суттєво обмежується.
  • При достатній вологості ґрунту, відбувається зниження рівня його нітрифікації, що, у свою чергу,  призводить до збільшення рівня амонію. При безпосередньому поглинанні ґрунтом, амоній та кальцій можуть конфліктувати між собою, що підвищує ризик виникнення верхівкової гнилі.

 

  • Інші агротехнічні заходи, що також можуть впливати на ураженість верхівковою гниллю в теплицях:
  • Підтримання відповідного рівня кальцію на субстраті 150 ppm або мінеральній ваті 400 ppm.
  • Контроль за показниками енергії росту та співвідношенням між кількістю листя та плодів.
  • Підвищення рівня вологи протягом доби з метою скоротити процес транспірації та транспортування кальцію, який надходить переважно до листя, ніж до плодів.
  • Підтримання температури коріння у темну пору доби на рівні від 18 до 20 °C  для покращення процесу поглинання кальцію та його надходження до плодів.
  • Кальцій розпилюють безпосередньо на молоді плоди.
  • Заборона надмірного використання амонію (підтримувати рівень нижче 10% від загальної концентрації азоту).
  • Підтримання необхідного співвідношення калію та кальцію, при цьому надлишок калію (> 150 ррм) суттєво обмежує процес поглинання останнього.
  • Заборона надмірного використання магнію (> 150 ppm)
  • Забезпечення вільного надходження повітря до субстрату.

table 7