Агрономічні принципи вирощування кісточкових культур

Розвиток плодів вишні та черешні триває 2-3 місяці, тому проріджування не застосовується та зазвичай не потрібно.

Вишні та черешні

черешня

Розвиток плодів вишні та черешні триває 2-3 місяці, тому проріджування не застосовується та зазвичай не потрібно. Дерева можуть виростати дуже високими, хоча, зазвичай, їх формують відповідного розміру для легкого збору врожаю. Вишні є меншими та, як правило, їх обрізають більш регулярно, щоб вони давали нові паростки та цвітіння, а також відкривали середину дерева. 

Вишні розвивають добру кореневу структуру, тому глибокі добре дреновані ґрунти є більш ефективними. Важкі та зволожені ґрунти обмежуватимуть врожайність вишні. Черешні краще ростуть у прохолодному сухому кліматі, де вони менше піддаються захворюванням, морозу та зливі під час дозрівання врожаю. Високі температури під час дозрівання зменшують врожайність та розмір ягоди. Вишні віддають перевагу прохолодному та вологому клімату. 

Як вишня, так і черешня характеризуються жорсткими вимогами до періоду охолодження – 1000-1500 годин - і це виключає вирощування у теплому кліматі. Цей тип дерев є останнім з кісточкових культур, що цвітуть, та кислі ягоди яких дозрівають трішки пізніше за черешню. Їхня холодостійкість є вищою за персики, але не така добра, як в європейської сливи. Температура від -3°C знищує бруньки. 

Для вишень характерне високе співвідношення листя та фруктів, тому спостерігається висока конкуренція за сонячне світло та поживні речовини. Таким чином, у поєднанні з порівняно коротким періодом вегетації, це означає, що вони потребують багато поживних речовин в порівнянні з іншими кісточковими культурами, та будь-який дефіцит чи стрес, пов'язаний з поживними речовинами, може вплинути на якість та розмір плодів. 

Поживні речовини для вишні й черешні

Ці культури, як правило, найбільше відчувають нестачу поживних речовин під час падіння пелюсток, тому що площини листя недостає для підтримки поживних речовин. Ситуація погіршується навесні, коли зменшується поглинання з ґрунтів. Тому зберігання поживних речовин з попереднього сезону є особливо важливим для цієї культури. 

Вони потребують зрошення або відповідної вологості ґрунту, щоб забезпечити добру наповненість плодів. Однак опади під час цвітіння і безпосередньо перед урожаєм створюють проблему, а саме, захворювання, що перериває цвітіння й спричинює розтріскування оболонки при дозріванні. Вишні трохи менше схильні до тріщин, тому вони почуваються краще у більш вологому кліматі. 

Вишні не дозрівають під час зберігання, тому їх слід збирати стиглими у ступені, необхідному для реалізації на ринку, особливо щодо споживання свіжих плодів. Плоди можуть набирати до 30% ваги та найбільше смаку протягом 7-10 днів до збирання врожаю, тому час збирання є критичним.

Сливи

сливи

Європейські сливи є більш морозостійкими, подібно до яблук та груш, та виявляються толерантнішими до температурних перепадів. Тим не менш, культури все ще можуть пошкоджуватись при температурі -4-5°С під час роздування бруньок і -2-3°С під час цвітіння. Вони можуть цвісти на 1-2 тижні пізніше та вимагають від 1000 годин для охолодження. Європейська слива родить технічні сорти лише при досягненні 3-4 років. Для дозрівання їм потрібно до шести місяців, а деякі консервні чи чорносливні сорти стають стиглими лише восени. 

Японські сливи вимагають для охолодження 550-800 годин та зазвичай дають небагатий врожай на 2-й рік. Опади й висока вологість сприяють появі бурої гнилі та тріщин у плодах. Розвиток плоду японської сливи вимагає короткого тримісячного періоду. Проріджування є необхідним та допомагає досягти 100 000 квіток на дереві. Хоча цей захід не є обов'язковим для європейської сливи, особливо для чорносливних сортів. 

Використовуються різноманітні підщепи, існує широкий спектр матеріалів, деякі з яких забезпечують стійкість до нематод і кореневого раку. Ці типи дерев більш вертикальні, ніж персик, і менше потребують світла для поліпшення кольору оболонки. Вони міцніші й густіші на висоті 4-8 м і менше вимагають обрізання, ніж інші види кісточкових культур. На відміну від більшості інших сучасних кісточкових культур, багато слив потребують перехресного запилення. Глибокі добре дреновані ґрунти з pH 5,5 - 6,5 забезпечують вирощування найкращих культур. Сливи, зокрема європейські сорти, більш толерантні до заболочування, ніж інші види. Їх можна вирощувати на більш важких глинистих ґрунтах. 

Сливи є також більш толерантними до посухи, ніж персики і нектарини, і деякі види підщеп доступні для високого рН ґрунту.

Персики та нектарини

Персики і нектарини можуть плодоносити з другого року поспіль, і близько 80-95% квітів потребують проріджування з метою отримання товарних плодів.

Підщепи персика дуже чутливі до заболочування і вимагають добре осушених та родючих ґрунтів для найкращого врожаю. Вони є кісточковими культурами, найбільш чутливими до заболочування. Зрошення призводить до збільшення розміру плоду та врожайності навіть у вологому кліматі, воно також є важливим для неглибоких ґрунтів і середземноморського клімату. Водопостачання є критичним під час наливання плодів. 

Персики цвітуть відносно рано, навіть раніше вишні і більшості менш морозостійких сливових культур. Температура від -4°C знищує бруньки, а –3°C впливає на цвітіння. У результаті селекції вони зростають у більш помірному або тропічному кліматі. Таким чином, деякі персики не вимагають періоду охолодження, наприклад, червоний цейлонський. 

В той час, як інші, такі як La Premier, потребують до 1000 годин для охолодження. Найкращі персики вимагають холодної зими та теплого літа. Вони також страждають від меншої кількості хвороб та шкідників в середземноморському кліматі. Ранні сорти визрівають з початку до середини літа, пізні - на початку осені. Висота дерев становить приблизно 4-6 м. Системи трельяжів дозволяють створити посадки зі щільністю 750 – 1250 дерев/га. Формування потрібно для вирощування дерев з відкритим центром, щоб культури рівномірно дозрівали. 

Силу росту слід підтримувати, щоб забезпечити добрий розмір плоду та зростання бокових пагонів. Однак зменшення зрошування після врожаю може допомогти стримати зростання занадто енергійних дерев. Хвороби цвітіння і бура гниль спричиняють проблеми у вологому кліматі.

Абрикоси

абрикоси

Вимоги до охолодження абрикосових дерев коливаються від 400 до 1000 годин. Вони мають невисокі вимоги до теплових умов, в результаті чого абрикоси цвітуть раніше, ніж більшість сортів сливових дерев. Теплі температури рано навесні призводять до розриву бруньок та збільшують ризик пошкодження внаслідок пізніх заморозків. Температура -4°C знищує бруньки, що набухають, а температура -2°C пошкоджує квіти. 

Абрикоси віддають перевагу порівняно сухому клімату. Дощі близько до збору врожаю можуть призвести до тріщин і гнилі. Плоди дозрівають від початку до середини літа. Коли абрикоси цвітуть рано, вони дають менші за розміром плоди, ніж персики - близько 4-6 см в діаметрі. Саджанці абрикосу є найпоширенішими підщепами, хоча персикові підщепи іноді використовуються на кислотних ґрунтах або там, де зрошення недоступне. 

Родючі, глибокі добре дреновані ґрунти створюють найкращі умови, а абрикоси є більш толерантними до високого рівня pH і солоності ґрунту, ніж інші сливові культури. Вони погано сприймають заболочування. Абрикосові дерева досягають від маленьких до середніх розмірів зі зростаючим листяним покривом. Вони зазвичай мають висоту 4-5 м. Фруктові сади вимагають доброго світла, щоб плоди набули гарного кольору. Формування потрібно для вирощування дерев з відкритим центром, а обрізка і проріджування здійснюються ретельно для отримання якісних плодів, які б задовольняли ринковим вимогам. 

Стиглі абрикоси мають червоний рум'янець. Свіжий колір важливий для таких плодів. Абрикосові дерева мають зростаючу структуру листяного покриву.